Ile razy przeszła Ci ta myśl przez głowę? Zapewne te słowa zadźwięczały w niejednym umyśle. Zaburzenia depresyjne to zespół objawów pojawiający się jako epizod depresyjny lub zaburzenia depresyjne nawracające.

Niewątpliwie o depresji mówi się już coraz częściej i więcej. Objawy depresji są bardzo charakterystyczne:

  • Przede wszystkim należy do nich obniżony nastrój, który nie jest spowodowany żadnym przykrym zdarzeniem.
  • Występują trudności z odczuwaniem radości, pojawia się ahedonia. Dochodzi do postępującej utraty zainteresowań – czy to swoich pasji czy zawodowych czy w kontekście relacjami z innymi ludźmi.
  • Następuje spadek energii. Człowiek zaczyna szybciej się męczyć i niechętnie podejmuje aktywności.
  • Słabnie koncentracja, coraz częściej pojawia się trudności z utrzymaniem uwagi.
  • Pojawia się kryzys wiary w siebie, w swoje możliwości, niska samoocena.
  • Coraz częściej pojawia się odczucie poczucia winy i bezwartościowości.
  • Człowiek dostrzega tylko ujemne strony życia i ma negatywną wizję na przyszłość.
  • Pojawiają się myśli i czyny samobójcze.
  • Zaburzenia snu – wszelkiego rodzaju. Często pojawia się niemożność zaśnięcia, brak snu bądź nadmierna senność – pomimo snu przez kilkanaście godzin uczucie odpoczynku nie przychodzi i jest dalsza chęć spania.
  • Zmiana łaknienia – nadmierna chęć jedzenia bądź odwrotnie brak chęci, by cokolwiek zjeść. Skutkiem tego jest zawsze zmiana wagi w postaci wzrostu lub spadku.

Życie z depresją wpływa na wiele obszarów funkcjonowania. Przede wszystkim dotyka płaszczyzny:

– poznawczej (m.in. wpływa na pamięć czy uwagę),

– motywacyjnej ( przejawia się niską energią, brakiem gotowości do podjęcia działania, zanikają intencje podejmowania działań, by osiągnąć cel),

– emocjonalnej (procesy psychiczne wpływają na reakcje i zmiany zachowania)

– behawioralnej (uczymy się różnych zachowań w oparciu o własne obserwacje i doświadczenia życiowe).

Z pewnością depresja jest chorobą śmiertelną. Chowanie się z problemem, zamykanie się w sobie, brak leczenia depresji pogłębi trudności. Mówi się, że depresja jest chorobą ludzi, którzy byli silni zbyt długo. Zwracam się teraz z apelem do każdego kto ten tekst czyta, by upowszechniali wiedzę na temat depresji, by nie bagatelizowali tego stanu (myśląc to leń, ja też bym się położyła zamiast pracować) i do wszystkich, którzy zauważają u siebie niepokojące objawy, by jak najszybciej sięgnęli po pomoc, bo samo nie minie, będzie gorzej.

Godnym uwagi jest fakt, że istnieją skuteczne sposoby leczenia. Jedyną ścieżką jest farmakoterapia i psychoterapia. Bądźmy odpowiedzialni. Dbajmy o siebie i nie wstydźmy się trudności z naszym zdrowiem psychicznym, gdyż od tego w jakim będziemy stanie zależy nasze samopoczucie i satysfakcja z życia, związków, relacji czy pracy zawodowej.