Posłuchaj w radiu ESKA https://www.eska.pl/lublin/14-stycznia-dzien-osob-niesmialych-dlaczego-jestesmy-niesmiali-audio-aa-yevn-afGX-FNZs.html i poczytaj.

Nieśmiałość jest stanem psychicznym, który może bardzo hamować rozwój. Wpływa na ogrom obszarów życiowych i może je w dużej mierze zdeterminować. To, że czujesz się osobą nieśmiałą nie oznacza, że tak ma zostać, bo możesz to ZMIENIĆ!

W kontekście emocjonalnej nieśmiałość sprawia, że czujemy napięcie, zażenowanie, lęk, niepokój czy skrępowanie. W obszarze motywacyjnym nieśmiałość jest blokerem wielu działań. Osoba nieśmiała częściej odczuwa niezadowolenie, gdyż nie potrafi wyrażać swoich uczuć, potrzeb, obronić własnych granic czy w końcu nie realizuje swoich planów, marzeń czy celów na życie. U osób nieśmiałych często pojawia się uległość, podporządkowanie dzięki czemu część ich otoczenia może czuć z tego powodu zadowolenie. Rodzicom może być łatwiej w wychowaniu dziecka, które jest nieśmiałe.

Wszystkie niewyrażone pragnienia czy potrzeby stają się trudnością w budowaniu satysfakcjonujących relacji rodzinnych, zawodowych, w związku czy w utrzymywaniu znajomości. Przeżycia związane ze stanem nieśmiałości doskwierają także ciału. Trzeba pamiętać, że ciało czuje to co w nas się dzieje. Stad u osób z nieśmiałością pojawia się zaczerwienienie, pocenie się, suchość w ustach czy niepięcie mięśni.

Przyczyn takiego stanu jest wiele. Trzeba znaleźć źródło i pracować nad tym co trudne. Są możliwości, by pożegnać swą nieśmiałość i zacząć życie pełne pasji. By to osiągnąć trzeba podjąć pracę nad sobą, zmierzyć się z tym co niewygodne, by w ostatecznej wersji czuć się wygodnie w kontaktach z innymi ludźmi. Trenuj swą śmiałość do momentu, aż poczujesz się z nią naturalnie.